Loader

Čomu sa vyvarovať pri kúpe auta

Čomu sa vyvarovať pri kúpe auta

Čomu sa vyvarovať pri kúpe auta

 

Kúpa automobilu je pre mnohých  veľká udalosť, a to hlavne z toho titulu, že svoje „vysnívané“ auto si predsa nekupujeme každý deň. S kúpou je spojená aj veľká zodpovednosť pri výbere toho správneho automobilu, pretože vybrať dobré auto je v dnešnej dobe doslova „umenie“. Je to tak z toho dôvodu, že veľa podnikavých ľudí sa snaží použitím neférových praktík predať za každú cenu svoj  ponúkaný automobil. Preto je potrebné si vopred zistiť čo najviac informácií o našom vozidle, ktoré sa chystáme kúpiť.

Predtým ako sa s otvorenou náručou vrhneme na tú vyleštenú mašinu, musíme si ju dôkladne „preklepnúť“.

Je to možné viacerými spôsobmi :

  • Vyžiadaním si VIN čísla od predajcu – týmto číslom zistíme informácie v databáze STK alebo kontrole originality, kde sa uvádza rok výroby, výbava, technické parametre atď. VIN číslom je taktiež možné zistiť, či nie je vozidlo odcudzené, alebo či nie je blokované bankou, daňovým úradom, exekútorom prípadne záložným právom. Pri zisťovaní pomocou VIN čísla je však potrebná mierna zručnosť a znalosť nakoľko k niektorým informáciam sa nedostane každý.

 

  • Preveriť reálny stav predávaného automobilu – prezrieť dokumenty k vozidlu, typový štítok, číslo motora, servisnú knižku, počet najazdených kilometrov, počet majiteľov a počet kľúčov

 

  • Detailne prezrieť vonkajšok predávaného automobilu – zamerať sa na praskliny na svetlách a čelnom skle, lakovanie vozidla ( stopy po tmelení, brúsení, vypukliny, koróziu ), spodnú časť vozidla ( rôzne zvary, uniknutý olej ) a opotrebovanie pneumatík ( zlá geometria )

 

  • Dôkladné prezretie interiéru – ošúchané čalúnenie a opotrebovaný volant, prípadne zošúchaná radiaca páka signalizuje väčší počet najazdených kilometrov. Vlhkosť a zápach môže znamenať zlé tesnenie a zatekanie do vozidla. Taktiež je dôležitá kontrola bezpečnostných pásov a airbagov.

 

  • Skúšobná jazda – Pri štartovaní vozidla by sa mali všetky kontrolky rozsvietiť a po vypnutí motora zasa postupne zhasínať. Rôzne hrkotanie, pískanie či škrípanie konzultujte s odborníkom. Je potrebné kontrolovať dymivosť a prehrievanie. Pri jazde zaraďte všetky prevodové stupne, ktoré by mali ísť plynule. Dôležitou skúškou je tiež brzdenie, ktoré musí byť rovnomerné a bez vedľajších zvukov. Nie je na škodu vyskúšať všetky tlačidlá vo vozidle ako je zamykanie, kúrenie, okná, klimatizácia, nastavenie sedadiel, svetlá a rádio.

 

V každom prípade je najlepšie overiť si stav vozidla s odborníkom, ktorý môže často krát poskytnúť drahocenné rady a záchráni Vás a vašu rodinu pred kúpou vozidla, ktoré by Vám mohlo byť viac na škodu ako na úžitok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Top